Vysoká škola, to nie sú len technické fakulty

Z každej strany sa na nás valí že ak chcete mať 100% istotu že si po škole nájdete prácu mali by ste ísť študovať na niektorú z technicky zameraných škôl. Ono niet sa čomu diviť. Na Slovensku je stále veľa zamestnávateľov ktorý majú pocit že ľudí je dosť a tak je kopa schopných ľudí ešte stále v zahraničí. Často krát tam ostávajú nie preto že by sa nechceli vrátiť, ale už si tam jednoducho založili rodinu a v podstate sa im neoplatí sťahovať sa zo svojou rodinou pri nich do inej krajiny. No vysoká škola to nie len o technike alebo zdravotníctve. Samozrejme oboje sú dobre platené a potrebné ale často sa na ich úkor dostávajú do pozadia humanitné a pedagogické obory.

četba

Pričom to nie je práve najlepšie pretože ak nebudeme mať kvalitné školstvo kto sa postará aby nasledujúca generácia napredovala. A nie ako to môžeme vidieť dnes. Vysoké školstvo je prakticky v troskách a založiť si vysokú školu môže prakticky ktokoľvek kto má dostatok peňazí. A to bez ohľadu na jej účel. A práve preto by sme sa mali zamyslieť nad tým či a aké vysoké školy chceme mať. Pretože medzi humanitné vedy patria napríklad filozofia, teológia, etika, literatúra a jazyky,ci religionistika.

vzdělání

Pričom ak sa nad tým tak zamyslíte ich absolventi často krát končia za pásom vo výrobe alebo pokladniach obchodných reťazcov, nie z dôvodu že nie je pre nich práca. Ale dospeli sme do štádia kedy sa pokladá za štandard maž titul pred menom stoj čo stoj. A tak namiesto toho aby sa podporovala kvalita, je uprednostnená kvantita a to celému systému iba škodí. Schválne, koľko máte vo svojom okolí vy ľudí čo majú titul pred menom len preto že po skončení strednej nechceli nastúpiť do práce. Vo svojej podstate je takýto prístup dosť zlý, pretože sa tak vytvára priestor pre korupciu a namiesto toho aby boli v riadiacich štruktúrach firiem alebo čo je horšie v štátnej správe skutočne schopný ľudia. Dostane sa tam každý len vďaka tomu že má pred menom titul. A teda uvažujete o vysokej škole skutočne si dobre zvážte či na to máte. A či vôbec má význam stráviť zbytočne roky života v škole keď nakoniec skončite za pokladňou o obchode, pretože takých ako vy je kopa.