Choroba alebo zdravý životný štýl?

Ľudia sa dnes stretávajú s rôznymi požiadavkami a to platí hlavne v gastronómii. Vegetariánstvo, vegánstvo či bezlaktózovú diétu vystrieda bezlepková diéta. Čo všetko stojí za týmto slovným spojením a ako sa s tým vyrovnať?

smutek

Začiatok
Bohužiaľ, cesta za týmto zdravotným štýlom sa väčšinou nezačína slávne, ale zdravotnými komplikáciami. Akými? Väčšinou ide o ťažkosti s trávením a vyprázdňovaním. Mnohým ani nenapadne, žeby mohli na niečo také trpieť, kým sám lekár nenavrhne túto možnosť. Vďaka odberu a endoskopickému vyšetreniu sa potom potvrdí, že ide o celiakiu.

Závažnosť
Vážnosť samotného ochorenia sa odvíja hlavne od toho, do akého štádia sa samotná choroba dostala. Nehľadajte však problémy tam, kde nie sú. Jedinou možnou liečbou je bezlepková diéta, ktorá pacientov zaväzuje na naozajstnú zmenu životného štýlu. Možno ste sa sami pýtali, prečo sú ľudia celiatici, taký hákliví na svoju stravu. Na rozdiel od vegánov či iných, sa pri konzumácii nepovoleného jedla objavia zdravotné komplikácie. Preto je nutné dávať pozor na to, čo jete a predpripraviť si často krát jedlo doma.

chleba

Životný štýl
Ako zmeniť všetky tieto obmedzenia a zároveň z toho vyťažiť čo najviac? Prechod na samotnú diétu je náročný, keďže ide o zmenu, ktorá sa odohrá z dňa na deň. Postupne si samy musíte vytvoriť svoje rituály, ktoré vás nebudú až tak obmedzovať. Už dopredu si musíte premyslieť svoje očakávania na nasledujúci deň. Ak viete, že nebudete mať kde obedovať, bohužiaľ, budete musieť večer kuchtiť vo svojej kuchyni. Zvoľte prevažne ľahké jedlá, ktoré budú ale energeticky vyvážené. Nezabudnite na bielkoviny. Často sa stáva, že chtiac nechtiac celiatici prejdú na delenú stravu. Okrem obedov sa budete musieť vysporiadať z odlišným pečivom. Buď z obchodu, alebo stavíte na zdravšiu variantu, ktorú si budete piecť doma. Uľahčí vám to napríklad automatická pekárnička, ktorá sa dnes dá kúpiť naozaj za málo.