Elektróny sú drahšie, ale lepšie!

Hliníkové disky sparco sú na rozdiel od tých plechových síce drahšie, ale zároveň predstavujú niekoľko výhod. Niektoré ich nadradené vlastnosti sú viditeľné už voľným okom, iné zas pocítite pri jazde alebo pri údržbe. Takéto elektróny sú preto u súčasných vodičov stále viac populárnej a vyššia kúpna cena zdá sa nie je faktorom, ktorý by ich od kúpy odradil.

ferrari koleso

Preto si ešte v stručnosti napíšme, čo sú to vlastne tie elektróny. Sú inak známe aj ako hliníkové alebo aludisky a to z dôvodu, že takýto disk je vyrobený zo zliatin hliníka a prípadne ďalších ľahkých kovov. Viditeľnou vlastnosťou je následne ich estetickejší, veľmi štýlový dizajn, no a citeľnou stránkou je zasa ich nízka hmotnosť. Ide o vlastnosti ľahko porovnateľné s plechovými diskami, v ktorých sú vlastnosti týchto aludiskov nadradené.

Zrekapitulujme si hlavné plusy elektrónov v týchto bodoch:

  • Majú nízku hmotnosť, čím poskytujú v niečom lepšie jazdné vlastnosti, výsledkom býva napríklad kratšia brzdná dráha, lepšia akcelerácia, menšia záťaž pri odbáčaní vozidla.
  • Nižšia spotreba pohonných látok a veľmi jednoduchá údržba z hľadiska ich čistenia.
  • Viditeľne krajší a štýlovejší dizajn, ktorý pozdvihne vizuálnu hodnotu auta, v prípade luxusnejších a modernejších automobilov sa zasa dokonale prispôsobia trendovému štýlu (čo sa nedá povedať o plechových, ktoré by vizuálnu hodnotu znižovali).

koleso, Toyota

Tretí bod, teda estetické vlastnosti a dizajn si v prípade hliníkových diskov zaslúžia ešte niekoľko viet navyše, pretože práve to je bod, ktorý je hlavným predajcom elektrónov. Bežný spotrebiteľ si ich okrem vyššie spomenutých bodov kupuje práve preto, aby sa dizajn kolies, resp. diskov čo najlepšie prispôsobil štýlu auta. A medzi hliníkovými a naopak plechovými diskami je v tomto dosť veľký rozdiel.

  • Hoci je pravda, že majitelia plechových diskov si tie svoje vedia ozdobiť puklicami, no aj tak ide maximálne len o napodobneninu, imitáciu a snahu sa aspoň trochu priblížiť nadradenému štýlu elektrónov.