Líšky strácajú svoju prirodzenú plachosť

Pred pár dňami som mal naozaj pekný zážitok. Bolo niečo po desiatej, sedel som na terase a písal. V tom som zaregistroval nejaký pohyb. Tak som zaostril, no a iba pár metrov od mojich schodov, pobehovala líška. Muselo to byť odrastené mláďa. Bolo to jasné z jej veľkosti a taktiež toho, ako všetko okolo seba skúmala. Keď som sa k nej ozval neprejavovala žiadne známky plachosti. Niekoľkokrát po nej vyštartovali aj moje mačky (je to predsa ich pozemok), no líška sa aj napriek tomu po niekoľkých minútach vždy vrátila. Svoju návštevu ukončila naozaj pompéznym spôsobom. Bol som zahľadený do monitoru počítača. V tom som zdvihol hlavu no a mladá líška stála na terase, asi dvadsať centimetrov od môjho kolena. Zhúkol som po nej nech ide dole. Zišla, no po chvíľke bola nazad. V papuli pritom držala paličku. Jednoducho hlúpe decko.

mládě lišky.jpg
 
Možno ste sa s podobným zážitkom stretli aj vy. Mnohé roky dozadu panovalo všeobecné presvedčenie, že ak líška nie je dostatočne plachá, musí byť zaručene besná. Podľa odborníkov, sa to ale dnes zmenilo. Keďže tieto zvieratá žijú stále bližšie k ľudským obydliam, pomaličky strácajú svoju prirodzenú plachosť. Jednoducho si na nás zvykli. Dôvodom je najmä to, že im neustále ničíme ich prirodzené prostredie, takže v podstate ani nemajú inú šancu.

liška.jpg

No a ešte čo sa tej besnoty týka. Tak za posledných niekoľko rokov (neviem presne koľko, ale je to poriadne dlho), sa na Slovensku besnota nevyskytla, respektíve nebola zaznamenaná. Môžu za to najmä pravidelné očkovania. Možno ste aj vy pri prechádzke lesom zaregistrovali tabuľky s nápisom „Pozor! Návnady s očkovaním proti besnote“. No  a na záver ešte jedna dobrá rada. Ak by sa aj ku vám takto líška zatúlala, určite ju treba čo najviac plašiť. Predsa len je to divoké zviera. Určite sa ale vyhnite fyzickému ubližovaniu, alebo jej odstrelu. Aj keď sú líšky považované za škodnú, nie je to úplne tak. Tieto zvieratá totiž patria k tým najlepším lovcom hlodavcov a taktiež požieračom zdochlín. V prírode teda majú svoje nezastupiteľné miesto a sú naozaj užitočné.