Nórske kráľovstvo

O Nórsku je známe, že je jednou z najkrajších krajín v Európe. Ukrýva v sebe naozaj peknú prírodu, fjordy, kopce, rybárske mestečká, v ktorých panuje neopísateľná atmosféra. Určite si Nórsko zamilujete, nielen krásne miesta ale aj chutnú kuchyňu.

krevety.jpg

Nóri sú najväčšími konzumentmi morských rýb. Možno práve preto sa na trhoch prakticky ponúkajú iba ryby. Napríklad Gravet laks  je losos naložený v soli, cukru a koňaku. Názvom Klippfisk sa zasa označuje vykostená a údená treska. Tradičné vianočné jedlo je Lutefisk, čo je vysušená treska namáčaná v marináde. Pravdepodobne si myslíte, že Nórsko má mnoho špecialít, rovnako ako ďalšie severské krajiny. Nie je to pravda. Nórovia nemajú mnoho vlastných špecialít. Veľa pokrmov pochádza z Anglicka, Švédska, Nemecka a Francúzska. Ale aj napriek tomu, sa tu nájde niekoľko špecialít. Pravou nórskou špecialitou je varená ovčia hlava alebo jahňacie mäso. Za špecialitu sa označujú aj veľryby, ich mäso sa podáva pri slávnostných príležitostiach.
Okrem darov mora sa k typickým nórskym jedlám zaraďujú aj syry. K takým najznámejším patrí syr Jarlsberg a hnedý syr Brunost z kravského a kozieho mlieka, smotany a srvátky.
Čo myslíte, aké je národné jedlo v Nórsku?  Nórske národné jedlo je Raspeballer. Sú to strúhané gule, podobné našim knedlíkom. Podávajú sa ako príloha k solenému mäsu a hrachovej kaši.
Keďže sú ryby častým jedlom, bežný Nór ich rozhodne neje denne. Podstatnú rolu v jedálnom lístku zohráva lovená zver. Veľmi populárne sú grilované mäsá, špagety, pizza, karbonátky, dusené a varené mäsá. 
Čo sa týka nápojov v Nórsku, väčšinu z vás veľmi nepoteším. Požívanie alkoholu je na verejnosti v Nórsku zakázané. Nórskou alkoholickou špecialitou je avšak silný gin Aquavit. Nealkoholickým nápojom kraľuje káva, čaj, čistá voda a ovocný džús.
Ak sa vám nórska kuchyňa zdá zaujímavá, určite neváhajte a pripravte si nejakú ich špecialitu. Určite neoľutujete.

šéfkuchař.jpg

Na záver si prečítajte zaujímavosti o Nórsku, ktoré ste ani len netušili.

  • V roku 2008 udelili rytiersky titul tučniakovi.
  • Každý nórsky väzeň má pripojenie na internet priamo v jeho cele.
  • Kastrovanie psov je v Nórsku nelegálne, s výnimkou veľmi špecifických okolností.
  • V Amerike je viac ľudí nórskeho pôvodu ako v samotnom Nórsku.
  • Až 8,2% ľudí v Nórsku si dáva každý piatok Tacos.