Tento druh šport patrí medzi ľuďmi k jedným z najobľúbenejších. Nie je finančne ani časovo náročný a ponúka plno výhod.
Jednou z výhod je, že nezaťažuje chrbticu ani kĺby, práve naopak. Na chrbát pôsobí veľmi priaznivo, dokonca mnoho lekárov ho svojim pacientom vrelo odporúča. Pomocou rôznych techník, či už ide o prsia, kraul, motýlika alebo znak, si viete nielen posilniť svalstvo, ale i chrbtový aparát. Plávanie tu pôsobí veľmi blahodarne a uvoľňujúco.
Ďalším plusom je otužovanie, ktoré je pre zdravie ľudí veľmi prospešné. Nemusíte byť tzv. ľadový medveď a plávať vo vode s teplotou nula stupňov Celzia. Stačí, ak sa pomocou tohto športu budete otužovať aj v menšej miere a uvidíte, že sa časom budete cítiť silnejší, zdravší a nebude vás tak často trápiť ani nádcha, ani chrípka.
Budovanie sebavedomia priamo úmerne súvisí s našou psychikou a často i postavou. Tí, ktorí sa hýbu a cvičia pravidelne, dodržiavajúc i zdravú stravu, vedia, že každá sebadisciplína prináša i ovocie v podobe pekného tela a dobrého pocitu. Pri každej aktivity sa do tela človeka vyplavujú endorfíny, ktoré pôsobia časom i naše myslenie. Mať zdravé sebavedomie môže mať ktokoľvek, kto na sebe akokoľvek pracuje, nemusí ísť teda iba o pekne vyrysované svalstvo. Avšak pokiaľ budeme prihliadať i na túto stránku v našom živote, uvidíme, že je lepšie vyzerať krajšie, cítiť sa vo svojom tele skvele a nemať zbytočne každé leto zdrvujúce myšlienky, ako budeme vyzerať.
Dostávame sa teda do bodu s názvom postava. Každý, či ide o mužov či ženy, starších alebo mladších, túži vyzerať zdravo a sexi. Prečo tomu pohybom nedopomôcť? Je zrejmé, že vykonávaním tejto aktivity pravidelne si vieme udržať naozaj krásne, zdravé a príťažlivé telo, ktoré sa nám odvďačí svojou silou a vytrvalosťou. Pri plávaní si človek zároveň vyčistí hlavu po únavnom dni a bude na chvíľku sám so sebou, čo úžasné prispieva k správnej psychohygiene, ktorá je v dnešnej dobe priam nevyhnutná.
Ak sme na začiatku spomínali, že ide o aktivitu nenáročnú na čas a financie, neklamali sme. Stačí vám plávacia čiapka, okuliare a plavky, prípadne štipec na nos, a hor sa na plaváreň. Vo väčších mestách máte na výber z viacerých mestských plavárni, v lete môžete zavítať i na kúpalisko. Ak sa tomuto druhu športu nevenujete profesionálne, je skutočne len na vás, kedy budete chodiť plávať. Či už ráno, poobede alebo večer, každý deň alebo len trikrát do týždňa, všetko je lepšie ako sedieť doma pred televízorom.
Tak čo, presvedčili sme vás?