Ako sa efektívnejšie učiť?

Sto ľudí, sto chutí. Toto sa dá uplatniť aj pri učení. Nie pre všetkých stačí jedna metóda ako sa všetko perfektne a rýchlo naučiť. Alebo ako si to aspoň trošku uľahčiť. Niekoľko rád a typov, ktoré by vám v tomto mohli rozhodne pomôcť.

učení

1. Čítanie nahlas
Je to ten najľahší a najviac klasický spôsob štúdia. Tým, že si budeme, práve to čo chcem vedieť, čítať nahlas dá sa povedať, že aktivujeme našu zvukovú pamäť. Tým pádom nebudeme využívať iba zrakovú, neostaneme iba pri čítaní očami, ale zapojíme aj druhú pamäť. Zvýši sa tým efektivita učenia o niekoľko percent.

2. Prepisovanie a zvýrazňovanie textu
Ak vám čítanie textu nepomáha, skúste jeho prepisovanie. Nie úplne celý text. Iba tie hlavné a dôležité časti, ktoré potrebujete vedieť najviac zo všetkých. Pri ich opakovanom opisovaní sa vám tie slova postupne vryjú do pamäti.
Ak sa vám však nechce prepisovať môžete si hlavné časti textu iba zvýrazniť. Jedno alebo viac farebne to je už na vás. Mať odlíšené dôležité údaje od tých menej podstatných zvýraznením taktiež napomáha pri ich učení. Na tie hlavné myšlienky budete prikladať väčšiu váhu pri učení.

3. Pohyb
Okrem zvukovej a zrakovej pamäti máme aj mechanickú. Pohyb pri tom ako si budeme niečo čítať, či už nahlas alebo očami opäť len napomôže. Chodenie po miestnosti alebo dokonca cvičenie nás môže „oživiť“ a budeme mať viac energie do učenia.

poslech

4. Vysvetľovanie sebe samému a pochopenie
Predstavte si, že ste ten, kto vysvetľuje danú tému. Skúste to podať tak, aby ten kto vás počúva (taktiež vy) to pochopil čo najlepšie. Snažte si to nahlas vysvetliť a nájsť si súvislosti s jednotlivých častiach učiva. Je totiž ťažké sa učiť niečo čomu nerozumiete. Preto je najprv lepšie text pochopiť.

5. Hudba
Niekomu pomáha hudba. Cíti sa uvoľnenejšie a príjemnejšie keď nie je v úplnom tichu a v pozadí mú hrajú jeho obľúbené pesničky. Pomáha mu to sústrediť sa viac na učenie a tak sa to aj rýchlejšie naučí.
 
6. Metóda odmien
Ak vám nepomáha motivácia, že sa to učíte len pre svoje dobro, alebo pre dobrý výsledok skúšky, skúste sladkú či slanú odmenu. Vyznačíte si úseky, po ktorých, keď sa ich naučíte, si dáte odmenu. Niečo čo máte veľmi radi. Vašu obľúbenú sladkosť napríklad. Naučím sa to dostanem dobrotu. Motivácia, ktorá nesklame.
Pár krátkych typov:

  • Spríjemnite si vaše študijné prostredie (hudba, vôňa, svetlo…)
  • Nájdite si vhodnú pozíciu, ktorá je vám pohodlná na štúdium (sed, polosed, ľah…)
  • Nerozptyľujte sa správami na sociálnych sieťach
  • Náš mozog dokáže najlepšie vnímať prvých 40 minút učenia. Preto sa odporúča začať ťažším učivom a dať si pauzu a následne začať tým ľahším učivom
  • Opakovaním už naučeného to nezabudnete
  • Zistite kedy sa vám lepšie učí (počas dňa alebo večer)