Počítadlo ktoré robí z detí géniov

Japonská metóda s ktorou si deti zamilujú matematiku
Hovorí vám niečo názov Soroban? Pravdepodobne nie. Jedná sa o špeciálne počítadlo z krajiny vychádzajúceho slnka. Nepochádza však odtiaľ. Jeho korene siahajú do ďalekej histórie starovekého Ríma a Egypta, odkiaľ sa neskôr dostalo cez Rusko do Číny pod menom Abakus a odtiaľ zasa do spomínaného Japonska, kde sa skvelo uchytilo. Pôvodne išlo o jednoduchú hlinenú tabuľku s hlinenými guľkami. Počas svojej cesty však prešlo menšími úpravami a vylepšeniami a jeho terajšia podoba pripomína klasické počítadlo. A pri tom je také rozdielne.matematické znaky a čísla.jpg
Zvláštny dizajn
Dosť však bolo o jeho histórii. Povedzme si o samotnom princípe Sorobanu. Skladá sa z dvoch 13 stĺpcových častí rozdelených priečkou – horný diel po jednej guľôčke, a spodný po štyri. Základným pravidlom počítania je, že sa ráta iba to čo sa dotýka strednej priečky. Každý stĺpec predstavuje jedno miesto v čísle, jednotky, desiatky, stovky… Hodnota hornej guľôčky je 5.
Naučiť sa s ním počítať nie je taký veľký problém, pokiaľ máte dobrého lektora, alebo človeka ktorý vám to vysvetlí. Naučiť sa s ním počítať rýchlo takisto nie je ťažké, pokiaľ tomu venujete dostatok času. To ale nie hlavný zmysel Sorobanu. Jeho skutočný potenciál sa ukazuje v metóde Abakus.japonské počítadlo.jpg
Počítanie založené na vizualizácii
Metóda Abakus (pomenovaná podľa jedného z pomenovaní počítadla) je systém učenia mentálnej matematiky, pomocou Sorobanu.  Keďže akékoľvek veľké číslo sa na ňom dá ľahko zobraziť, dieťa ktoré s ním často pracuje a zvykne si naň, si pri počítaní príkladov postupne začne automaticky predstavovať čísla pomocou guľôčok ako na počítadle. Postupom času bude vedieť z hlavy vypočítať problémy s čoraz väčšími číslami. V neskorších ročníkoch nebude mať problém z matematikou ani fyzikou, a v podstate ani s ostatnými predmetmi.
K tomu dôjde z dôvodu prepájania hemisfér. Určite ste už niekde zachytili, že každá z našich hemisfér je zameraná na určité veci. Týmto spôsobom sa vzájomne prepájajú – pomocou vizualizácie. Celý tento systém sa osvedčil ako veľmi efektívny a medzi deťmi obľúbený, až zábavný. Ak si teda chcete vychovať mysliteľa či vedca, mali by ste tejto metóde dať šancu.