Bez odvrávania by sme neboli tým, čím sme

Odvráva vaše dieťa v škôlke? Ak áno, je veľmi pravdepodobné, že ste pristúpili k nejakému trestu, minimálne ste sa s dieťaťom vážne porozprávali. Odvrávanie, však nemusí byť až tak negatívne.
 Matka a dcéra vyplazujú jazyky.jpg

Odvrávanie alebo vyjadrenie vlastného názoru?

 
Som vyštudovaná učiteľka a istú dobu som túto profesiu aj vykonávala. Mala som teda možnosť, na vlastné oči a uši, zažiť, čo iné učiteľky považujú za odvrávanie. Tak napríklad, ak dieťaťu povedia, že nemá splachovať záchod po malej potrebe, že ho spláchne až dieťa , ktoré „pôjde“ za ním a ono povie, že ho rodičia učia splachovať po každom použití záchoda, ide o odvrávanie. Odvrávaním je aj to, keď dieťa odmieta kresliť postavičkám hnedé alebo čierne vlasy a namiesto toho kreslí vlasy ružové alebo zelené. Zažila som dokonca situáciu, kedy bolo za odvrávanie určené to, že dieťa na prechádzke, zdvihlo zo zeme igelitové vrecúško. Donieslo ho učiteľke s tým, že ho treba vyhodiť do koša. Tá mu však prikázala, aby ho hodilo do trávy. Dieťa odmietlo a hneď po príchode jeho rodičov, nastala dlhá kázeň o tom, ako si ich dieťa dovolilo učiteľke, nehorázne, odvrávať. Preto milí rodičia, skúste niekedy trochu popremýšľať. Netrestajte svoje dieťa ihneď, keď dostanete takúto informáciu. Nemuselo totiž urobiť nič zlé ani nevhodné. Jednoducho vyjadrilo svoj názor alebo dokonca názor, ktorému ho učíte vy.
 Malý chlapec okuliaroch.jpg

Odvráva každý

 
Keď hovoríme o odvrávaní, zamyslite sa nad sebou. Vždy poslušne počúvate a urobíte to, čo chcú druhí alebo si poviete svoje a rozhodnete sa podľa svojho vlastného uváženia? Ak patríte do druhej skupiny, tak by ste sa mali zamyslieť nad tým, že vlastne odvrávate tiež. No a  koniec koncov, čo je na tom zlé? Čo je zlé na tom, polemizovať nad vecami, s ktorými nesúhlasíte alebo si nimi nie ste istí? Veď keby nám naši rodičia z hlavy vybili odvrávanie, možno by sme nikdy nenašli svojho vyvoleného, neodhodlali odísť z domu alebo zmeniť prácu. Tak sa túto vlastnosť, nesnažte vybiť úplne, ani z vašich detí.