Zakladanie ekologickej domácnosti sa začína výberom správnych okien

Kto by dnes nechcel žiť ekologicky? Na jednej strane ide o módu, na strane druhej o veľmi pozitívny fakt. Ja osobne som presvedčená, že akýkoľvek, a to aj ten najmenší krok k tomu, aby sme prírode aspoň trošilinku pomohli, je len a len pozitívny. Preto by som sa k vám rada prihovorila s jednou vecou, konkrétne s tým, že výber vašich okien zásadne rozhoduje o tom, či budete svoju domácnosť môcť označovať za ekologickú alebo nie.
Odtlačok dlane na zamrznutom okne.jpg

Drevo ekologické nie je!

Som presvedčená, že keď ste si prečítali slová ekologické a okná, ako prvá vec vám napadli okná s drevenými rámami. Nie, omyl! Drevené okná sú v skutočnosti tou najmenej ekologickou voľbou. Prečo? Pre niekoľko vecí.

  1. Na to, aby ste sa vy mohli tešiť z drevených okien, musel byť vyrúbaný strom, vlastne, niekoľko stromov.
  2. Drevo z okenných rámov nie je kompostovateľné, pretože obsahuje množstvo chémie a kovové výstuže.
  3. Nie je ani recyklovateľné, pretože zničené drevo nemáte ako recyklovať.
  4. Drevené okná majú najhoršie tepelnoizolačné vlastnosti, takže pri nich musíte viac kúriť, čím míňate viac elektrickej energie, plynu, dreva alebo čohokoľvek, s čím kúrite.
  5. Majú krátku životnosť.

Prvé miesto v súťaži „EKO“ získavajú..

Plastové okná sú v skutočnosti omnoho ekologickejšie ako tie drevené. Majú dlhšiu životnosť, nikto nemusel vyrúbať ani jeden strom a sú stopercentne recyklovateľné. Aj napriek tomu, však nemajú prvé miesto v súťaži ekologických okien. To bez debaty zastáva hlinikove okno LMmontÚzke ono na dome s oranžovými štvorcami.jpg
, ktoré má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, šialene dlhú životnosť a hliník nepatrí k materiálom, ktoré by zaťažovali prírodné prostredie tak ako plasty. Hliník je samozrejme úplne recyklovateľný, takže okná s hliníkovými rámami si prvé miesto jednoznačne zaslúžia. Ak si teda budete vyberať okná do svojho ekologického príbytku, už viete, ktoré okná máte kupovať.