Čo robiť, ak ste obeťou počítačovej kriminality


Počítačová kriminalita je na vzostupe
Z prieskumu z viac ako 22 000 Európanov, až 88 % denných užívateľov internetu verilo, že počítačová kriminalita je na vzostupe a používatelia internetu sú čoraz viac ohrození. V tom istom čase v porovnaní s rokom 2017 bolo menej pravdepodobné, že minuloroční prieskumní pracovníci prijmú bezpečnostné opatrenia, ako je napríklad zmena hesla.
Najväčší pokles bezpečnostných opatrení bol 16 % pokles u ľudí, ktorí používajú antivírusové aplikácie na svojich zariadeniach. A najväčšie riziko, podľa tejto štúdie, sú ľudia vo veku nad 55 rokov, ktorí sa s väčšou pravdepodobnosťou stanú obeťami počítačovej kriminality, ako aj ľudia, ktorí jednoducho neboli informovaní o rizikách.

hacking

Ide o trestný čin
Riziko počítačovej kriminality rastie, čo znamená, že orgány musia poznať rozsah prebiehajúcich trestných činov a 47 percent ľudí, ktorí objavili škodlivý softvér na svojich zariadeniach, s tým nič neurobili. A čo viac, 77 percent opýtaných z Európskej komisie nevedelo, čo robiť, ak boli obeťami počítačovej kriminality.
Na internete je veľa informácií o tom, ako sa chrániť v online sfére, ale čo keď sme sa vlastne stali obeťou?
V roku 2017 bolo jedným z mnohých významných trestných stíhaní za počítačovú kriminalitu zatknutie a obvinenie Marka Vartanyana, ktorý je inak známy ako Kolypto . V júli toho istého roku dostal päť rokov vo federálnom väzení za počítačové podvody a ukradnuté účtovné poverenia z takmer 11 miliónov počítačov po celom svete. Prispel k stratám vo výške 500 miliónov dolárov.

kybernetika

Ako nahlásiť počítačovú kriminalitu
Existuje mnoho ciest, prostredníctvom ktorých sa môže oznamovať počítačová kriminalita, hoci sa bude líšiť podľa toho, v ktorej krajine došlo k útoku.
Množstvo online platforiem, ako napríklad Gmail alebo LinkedIn , poskytne svojim používateľom svoje vlastné správy, na ktorých upozorní, kde došlo k narušeniu hackingu a kybernetickej bezpečnosti. Hlásenie priamo na platformu je zvyčajne najrýchlejší spôsob, ako znova zabezpečiť váš účet a záležitosť sa potom postúpi tímu, ktorý je poverený riešením kybernetických porušení platformy.
Podľa internetovej stránky Europolu existujú niektoré európske členské štáty, ktoré ešte neponúkajú stránku s online správami o porušeniach kybernetickej bezpečnosti. Ak je to váš prípad vo vašej oblasti, potom sa odporúča, aby ste si vzali všetky dokumenty a snímky obrazovky a oznámili to na miestnej policajnej stanici.