Dvojgeneračný dom

Rodičia sa často spoliehajú na to, že ich doopatrujú vlastné deti. Je predsa len rozdiel u nás a v zahraničí. Mnohý preto už počas života upravujú svoje príbytky, aby sa ich deti cítili v rodičovskom dome ako vo vlastnom. Pre mladých je to tiež výhodné z dôvodu nízkych platov a vysokých cien nehnuteľností.
Jeden z prvých predpokladov na dvojgeneračný dom sú dvojposchodové rodinné domy. Tie sa ľahšie rozdeľujú ako taký byt alebo malá chalúpka. Preto vždy pozerajte na úžitkovú plochu vašej nehnuteľnosti a v prípade domu aj na pozemok, či možnosti nadstavby.

dům

Veci na zváženie

Najdôležitejšia vec pozostáva hlavne z kvality stavby. Treba počítať s tým, že bude musieť byť obývateľná  minimálne ďalších tridsať rokov. Najlepšie je prenechať kontrolu stavby geodetom a architektom. Popraskané steny, plesne, zatekanie strechy či nedostatočné základy sú sľubom do budúcnosti, že budete musieť investovať viac, ako chcete. Preto sa o cene oprav najprv informujte, aby ste neskôr neboli nemilo prekvapení.

Vnútro dvojgeneračných domov je väčšinou rozdelené na niekoľko sekcií tak, aby každý našiel svoje súkromie. Prvá časť je spoločná. Do tej sa všeobecne zahrňuje kuchyňa a odkladacie priestory, napríklad pivnica. Dnes dávajú väčšinou ľudia prednosť dvom kúpeľňam. Druhá časť je pre staršiu generáciu, ktorá sa strategicky volí na prízemí kvôli bariéram. Samozrejme tu patrí spálňa ako aj obývacia miestnosť. Tretia časť je už pre samotné deti s ich rodinou. Spálňa niekedy nestačí, detské izby sú po čase nevyhnutné. Obývacia izba je buď zdieľaná alebo naopak, v prípade veľkého domu sú k dispozícii dve.

generace

Nezabudnite ani skontrolovať rozvody elektriny, kanalizáciu a ostatné nevyhnutné veci. Niekedy je dobré aj odhlučnenie pre naozajstný pocit súkromia. S rekonštrukciou domu s a spája aj zmena vnútorného zariadenia. Mladí sa väčšinou postarajú o nový nábytok nielen do kuchyne, ale aj do obývacej izby. Určite vymeňte aj podlahy, okná a omaľujte. Ak máte nedostatok priestoru, dokážu pomôcť sadrokartónové priečky. Tak čo, už aj vy uvažujete o dvoj generačnom bývaní?