Stresový hormón, ktorý nám pomáha prežiť

Adrenalín je hormón, ktorý sa do organizmu začne pri strese uvoľňovať z nadobličiek. Nie je jediným stresovým hormónom, ale rozhodne jedným z dôležitých.
Pri hroziacom nebezpečenstve sa do organizmu vyplaví množstvo adrenalínu. Vďaka nemu uhneme rukou keď nás chce uhryznúť pes, vďaka nemu sa vyhneme autu, ktoré sa zrazu objavilo na ceste. Tento hormón nás prinúti vykonať život zachraňujúcu akciu skôr než si náš mozog stihne uvedomiť, že sme v ohrození života.

adrenalín

Hormón prežitia
Adrenalín nás pripraví na podanie vyšších výkonov, ovplyvní cievy tak, aby presmeroval viac krvi do svalov a srdca. Preto dochádza k zrýchleniu tepu a naše svaly sú pripravené na podanie maximálneho výkonu. Zväčšia sa nám zrenice a začneme sa potiť. Tomuto stavu sa hovorí aj adrenalínový nával. Pod vplyvom tohto hormónu dochádza k premene sacharidov na energiu, takže ľudské telo je priam nabité energiou. Ak túto energiu neminieme (fyzicky – behom, bojom, útekom,…) ovplyvní to našu psychiku. Dostaví sa podráždenosť, nespavosť, nekľud,… Ak túto energiu miniete, začne telo produkovať hormóny, ktoré negujú účinky adrenalínu. Spomaľujú tep, znižujú tlak a zo stresovej nálady nás dostávajú do pohody.

včela

Syntetický adrenalín
Dlhodobý vplyv adrenalínu na organizmus nemá priaznivý vplyv. Existujú ale prípady, kedy sa bez neho nezaobídeme. Syntetický (umelo vytvorený) adrenalín sa bežne používa pri záchrane životov.
Anafylaktický šok – tento stav navodí aj pichnutie včely. Ide o alergickú reakciu, ktorá môže končiť tragicky – zadusením sa. Injekčne podaný syntetický adrenalín dokáže roztiahnuť dýchacie cesty a zabráni tak uduseniu.
Astmatický záchvat – aj pri tomto stave sa využíva adrenalín na roztiahnutie dýchacích ciest a normalizovanie dýchania.
Anestézia – ak sa k lokálnym anestetikám pridá tento hormón predĺži sa ich účinnosť.
Zástava srdca – adrenalín zrýchľuje tep srdca automaticky. Pri zástave srdca sa často siaha po tomto hormóne, ktorý dokáže srdce znova rozbehnúť.