Prečo si „dovoliť“ dovolenku

Leto je síce rozbehnuté, ale ešte stále je čas vybrať sa niekam za zážitkami, aby ste v zime, oddýchnutí a plní energie, pri fotografiách spomínali na príjemné letné ničnerobenie.

kufr

Pár faktov o dovolenke
–V prvom rade by ste si mali na dovolenke oddýchnuť, zrelaxovať, zmenou činnosti a prostredia zabránite vyhoreniu v práci. Tým, že budete makať bez voľna, nikoho neohúrite.
–Je veľkou chybou, ak idete na dovolenku s cieľom upevniť vzťah alebo zlepšiť partnerskú krízu. Ak máte problém, môžete si počas voľna premyslieť ďalší krok, ktorý urobíte, ale riešenie problémov si nechajte na čas po návrate do pracovného kolotoča. Na dovolenke si treba užiť, vypnúť, oddýchnuť…

— Možnosťou je tiež využiť predĺžený víkend, aj taký krátky čas voľna prospeje duševnému zdraviu. Najviac praje oddychu stredný deň voľna – napríklad sobota.
— Dlhší pobyt na dovolenke býva zväčša aj drahšou položkou v rozpočte, preto na to treba myslieť už nejaký čas vopred a začať šetriť podľa toho, do ktorej destinácie máte záujem ísť. Dá sa to napríklad formou sporiacich účtov, ktoré vám pomôžu splniť si svoj cestovateľský sen.
— Ak sa nemôžete vzdať práce ani na dovolenke, je dobré, ak si stanovíte čas, kedy si prezriete

e-maily alebo sms či vybavíte telefonáty a tento čas oznámite aj druhej strane, aby neviazla komunikácia.
— Fantastickou výhodou dovolenky je, že konečne môžete robiť iba veci, ktoré chcete. Iba tak si voľno naozaj užijete a zrelaxujete. Navyše vycestovaním do neznámych končín spoznáš nové veci, kultúru, nových ľudí…
–Balenie batožiny si nenechávajte na poslednú chvíľu, inak zistíte, že už si nestíhate dokúpiť nejaké dôležité veci, prípadne ešte niečo neodkladné zariadiť. Je fajn, ak si urobíte zoznam vecí, ktoré potrebujete a tiež úloh, ktoré musíte ešte pred odchodom stihnúť vybaviť.

letiště

–Zlé počasie doma ešte neznamená, že také je všade na svete. Ak vás stihne nečas počas spoznávania pamiatok či zaujímavých miest, vždy sa dá počasiu prispôsobiť a zobrať si výbavu do nečasu. Uvidíte, že aj v takom prípade má dovolenka svoje čaro.
–Ak sa len trochu viete premôcť, nezľaknite sa hrozby adrenalínu a vyskúšajte aj iné druhy športov, ktoré vás lákali, ale podvedomo z nich máte strach. Spomienky na ten zážitok stoja za to.

–Nepredvídateľné okolnosti vás môžu prinútiť zmeniť dovolenkové plány, to však nemusí byť katastrofa. Treba mať po ruke aj náhradný plán, pre prípad, čo ak… Nakoniec improvizácia a nečakané riešenia sú mnohokrát ešte lepšie, ako plánované akcie. Ostanú dlhšie v pamäti a človek na nich dlho a rád spomína.