Železobetónová tikajúca bomba? Životnosť panelákov sa kráti.

Nosná betónová konštrukcia panelových domov má podľa papierov životnosť 80 rokov. A keďže ich výstavba začala v 60. až 80. rokoch minulého storočia, tým najstarším by následne zostávalo dvadsať rokov. Dnes sa väčšina z nich rekonštruuje, zatepľuje, vymieňajú sa okná a inštalácie. Ale statická zložka nevydrží večne. Zaujímavé je, že dnešní klienti realitných kancelárií sa nad vekom paneláku takmer vôbec nepozastavujú. Viac ich zaujíma lokalita, plocha, poschodie alebo susedia. Najdôležitejšia je samozrejme stále cena.
panelový dům
Ďalším problémom je, že ubúda počet odborníkov, ktorí sa týmto stavbám venovali. Títo stavebníci odchádzajú do dôchodku a keďže sa v 90. rokoch panelová výstavba zastavila, nie je dosť ľudí, ktorí by ich nahradili. Znalosť pomerov je pri rekonštrukcii veľmi dôležitá. Kedysi sa zaobchádzalo s panelovými dielmi tak, že tie málo únosné sa nelikvidovali ale skladovali. Pokiaľ sa ich nazbieralo dostatočné množstvo, vybudovalo sa niekde menej podlažné sídlisko. A nám ostáva len dúfať, že tieto budovy doteraz nezískali nadstavbu nových podlaží. Dôležitá je doterajšia údržba a starostlivosť súčasných majiteľov. Hrozbou môžu byť hlavne stavebné úpravy vnútri bytov, ktoré nikdy neschválil žiadny statik.
nadchody a podchody
Zaujímavosti:
V Žilinskom kraji je viac ako 53 percent obnovených panelákov, v Košickom len niečo cez 31 percent.
Paneláky zo 60. rokov sú kvalitnejšie – vtedy si ešte odborníci ctili svoje remeslo.
V panelákoch žije 1,7 milióna ľudí. (31%)
Zatepľovanie je efektívne pokiaľ mu predchádza revízia problémových častí bytového domu a ich oprava.
barevný panelák

Čo bude s bytovkami o niekoľko desiatok rokov si zatiaľ odborníci ani politici predstaviť nevedia. Ich likvidácia bude veľmi drahá a tiež je problémom, kde budú ľudia bývať. Preto je rekonštrukcia, poctivá údržba a zmena paneláku z nocľahárne na príjemné sociálne prostredie základom predĺženia ich životnosti.