Začnite bojovať s lenivosťou

Možno si po práci doprajete chvíle oddychu a relaxu, čo je v podstate dobré a dôležité. Keď však máte viac dní voľna, mali by ste ich využiť rozumne a produktívne, aby ste na konci dňa mali zo seba dobrý pocit a neľutovali to, že ste za celý deň nič neurobili. Ležať pred televíziou, či celý deň lietať po internete nie je práve produktívna činnosť a hoci vás to na pár hodín zabaví, ku koncu dňa budete viac unavený, nervózny a nespokojný.

spící žena.jpg

Lenivosť pozná každý z nás veľmi dôverne a nebol by deň, kedy by sme s ňou nebojovali. Začína už ráno, keď sa musíme prinútiť vstať z postele. Praktizujeme svoju rannú rutinu, raňajky, či kávu a deň začína. Často práve vtedy človek upadne do apatie a nič nerobenia, pretože sa mu nechce. Hľadajú sa výhovorky typu – to urobím neskôr, alebo zajtra, veď aj zajtra je deň, to má čas, dnes sa mi nechce.
Urobiť si z času na čas deň len pre seba, ktorý je vyhradený na leňošenie nie je nič zlé. Ak je však taký deň každý druhý, už niečo nie je v poriadku. Okrem toho, že vám stoja povinnosti, rozbolí vás celé telo a hlava. Pokiaľ celý deň nevyjdete na slnečné svetlo a čerstvý vzduch, vaše telo sa vám veru nepoďakuje. Relax predsa nespočíva len v tom, že budete celý deň nezmyselne ležať v posteli a ťukať do mobilu.
Aby ste porazili lenivosť, je dôležité začať hneď a neodkladať to. Vyrazte na bicykel, či prechádzku so psom. Alebo si urobte výlet do okolia so svojimi najbližšími. Pokiaľ aj ste doma, skúste aspoň polovicu dňa robiť niečo užitočné, či už poupratovať, prípadne si urobiť niečo navyše do práce, alebo veci, ktoré už dlho odkladáte. Možno ste si chceli vytriediť šatník, ale nikdy ste si nenašli čas, tak teraz je viac ako vhodná chvíľa.

dívka v posteli.jpg

Ten, kto doplatí na vašu lenivosť ste len a len vy a nikto iný. Začnete sa cítiť neproduktívne a zbytočne, nebudete mať žiadne zážitky ani žiaden spoločenský kontakt. Pustite sa teda do činností doma, alebo vyrazte von a uvidíte, že večer sa vám bude oveľa lepšie zaspávať s pocitom, že ste tento deň strávili pekne a užitočne.