Brexit alebo vystúpenie Veľkej Británie z Európskej Únie sa stalo skutočnosťou 29. marca pred dvoma rokmi. Vtedy si to ešte nikto nevedel predstaviť a mnohý to nebrali až tak vážne. Problém však nastal s postupom času, kedy sa začali odkrývať trhliny, ktoré vyrobil. Namiesto pokojného oddelenia od spolku štátov hrozia finančné represie alebo iné komplikácie s dlhodobým dopadom na ekonomiku a stabilitu celosvetovej finančnej scény.
- Od konca marca až po rok 2021 by sa malo začať takzvané prechodné obdobie, kedy sa Británia bude snažiť vyjednať čo najlepšie podmienky po odchode z Únie. Týmto sa zabráni takzvanému tvrdému Brexitu, ktorý by poškodil nie len Angličanov, ale aj Európanov. Preto je záujem na oboch stranách dosiahnuť čo najplynulejší odchod zo spolku štátov. Hrozí však, že dvanásteho apríla odíde Británia bez akejkoľvek dohody.
- Čo predstavuje ďalší problém je fakt, že samotní obyvatelia Británie nie sú za jedno a až sedem miliónov ľudí podpísalo petíciu za to, aby boli súčasťou Európskej Únie. Aj preto je na mieste otázka, ako to dlhodobo ovplyvní náladu v Spojenom Kráľovstve.
- Nemecka sa tiež týkajú možné ohrozenia. Ekonomický rast by nemal presiahnuť tento rok ani jedno percento. Ak sa situácia neupokojí, sú možné ekonomické problémy pre jeden z najviac prosperujúcich štátov Európy a základný pilier Únie. Aj tu sa odzrkadľuje, že Brexit sa vyvrbil na niečo nekontrolovateľné a nebezpečné a málo expertov predpokladá pokojné rozdelenie.
- Finančne na to nie je pripravená ani samotná Británia, ktorej parlament odmieta akékoľvek plány a mnohý Európsky lídri nechcú čakať na vyjadrenie Teresy Mayovej. Realitou sa tak stane cestovanie s vízami, colné poplatky a hospodárske a ekonomické dohody, ktoré budú nevyriešené a vrhnú európsky obchod do krízy a chaosu. Preto treba počítať s tým, že nie len Anglicko bude trpieť, ale aj ekonomicky závislé krajiny. Sťahovanie priemyslu natrvalo poškodí ekonomickú situáciu a odklon prisťahovalcov zruší ekonomický rast a priaznivý vývoj na niekoľko rokov.