Aké pozitíva do vašich priestorov prinesie LED?

Technologický pokrok je viditeľný z viacerých smerov, ukážkou sú napr. súčasné smart zariadenia. Ale viditeľný pokrok sa dotýka takisto trhu s osvetlením.

  • Predovšetkým v prípade, ak zoberieme do úvahy led svietidlá, ich vlastnosti a fakt, že ich ponuka ako aj dopyt sú v súčasnosti veľmi rozšírené.

LED, svetlo emitujúce diódy.jpg

Obdivuhodným a zaujímavým vývojom je už len samotná podstata LED a to, ako sa dnes táto svetlo emitujúca dióda (Light Emitting Diode) nachádza skoro v každom elektro produkte, ktorý využíva pravidelné podsvietenie s dlhou životnosťou. No ešte zaujímavejší je posun, v ktorom sme si túto diódu vybrali za zdroj pravidelného osvetlenia.
LED totiž poskytuje podstatne nižšiu spotrebu, ako aj dlhšiu životnosť. Jej chod je spravidla nerušený a nesprevádza ho rušené „blikanie“. Preto vznikla idea, použiť LED takisto ako zdroj osvetlenia, pričom postupnými inováciami sme dnes svedkami kvalitného bieleho svetla s nerušeným a tichým chodom, nízkym odberom elektrickej energie, dlhou životnosťou a ekologickými vlastnosťami. Vlastne dokonalou ukážkou sú led žiarovky LED produkt a ich bežné využitie v dnešných priestoroch.

  • Dióda LED sa ale nemusí nachádzať iba v žiarovkách, LED osvetlenie má takisto formu reflektorov, trubíc, panelov,… či čoraz známejších led pásikov alebo RGB led pásikov, ktoré sa dajú využiť skôr k nápaditému dekoračnému podsvieteniu.

Modro-červené svietidlá, dekoračné osvetlenie, veľa svietidiel.jpg
K hlavným benefitom tejto technológie sa radí jej úspornosť, pričom pri pravidelnom a dlhodobom užívaní dokážeme spotrebovať až o 90 % menej energie a trvácnosť je asi 20-krát dlhšia než v prípade, ak by sme používali klasické žiarovky či dokonca žiarivky.
Z ekologického hľadiska je výhodou, fakt, že „LEDky“ neobsahujú žiadne toxické látky. Zároveň sú 100 % recyklovateľné a celý princíp prispieva k nižšiemu výskytu oxidu uhličitého v našom ovzduší.