Deti milujú piesok

Ako náhle vie dieťatko sedieť tak sa rado hráva s pieskom. Niekedy pieskoviská neboli na mnohých miestach a tak sa pri jednom pieskovisku stretlo hneď niekoľko mamičiek s detičkami. Deti sa navzájom hrali, navzájom si brali formičky a svorne plakali.
Dnešné sídliska sú plné mnohých detských ihrísk s pieskoviskom. Je to taký módny trend. Mám pocit, že niekedy ale poslanci mestských zastupiteľstiev nepoznajú vekovú štruktúru obyvateľov tej ktorej mestskej časti.srdiečko na pláži.jpg

  • Detské ihriská vyrástli aj na našom sídlisku ako huby po daždi ! Že už v tejto časti mesta je dieťatko skôr výnimkou, alebo  je tu prítomné iba na návšteve u starých rodičoch, to poslancom nevadilo. Máme pieskovisko s detským ihriskom pod oknami a v dosahu 300 m ďalšie tri identické ihriská.

Sú prázdne, lebo niet detí. Teraz v čase letných prázdnin ale občas stretávam starých rodičov s vnúčatkami, ktorí si to smerujú priamo k pieskovisku.
Nič sa nezmenilo. Vedierko má síce výraznejšiu farbu, ale lopatka a formičky sú také isté ako voľakedy.
Detičky sediace v piesku najradšej rukou presypávajú piesok, Fascinuje ich prázdna a plná dlaň a zároveň tok piesku, ktorý sa vlastne sype. Pohľad na presýpanie piesku je pre deti fascinujúcim.
 
Starí rodičia si asi spomínajú na svoje detské časy a s nadšením robia z piesku rôzne výtvory. Sú často nadšení viac ako deti !
Iskričky v očiach ich vracajú do detských čias. Vnuci najradšej ničia !napečené koláčiky“ z piesku, či búrajú nádherné staviteľské pokusy  starých rodičov.hrad z piesku.jpg
 
 Som na pochybách, ktorá generácia vlastne miluje  piesok viac ?
 
Novodobé farebné sypké materiály predávané v obchode niky nezaujmú dieťa a rodiča, alebo starého rodiča viac. Je to totiž aj o množstve piesku.
Ten milujú deti aj v letoviskách   a dokážu nádhernými staviteľskými pokusmi skrášliť inak strohú  a vcelku jednotvárnu pláž.