Prečo funkčné SEO potrebuje linkbuilding

Pokiaľ ste vlastníkom určitej webovej stránky alebo e-shopu, s najväčšou pravdepodobnosťou ste zoznámení so SEO, čiže s optimalizáciou pre vyhľadávače, ktorej úlohou je dosiahnuť pre váš web čo najlepšie a stabilné umiestnenie vo výsledkoch internetových vyhľadávačov. A k tým najpoužívanejším sa u nás radí Google.

  • Cieľom optimalizácie je dosiahnuť pre konkrétnu stránku organické (neplatené) zviditeľnenie v tomto, prípadne iných alternatívnych vyhľadávačoch.

Stručne zhrnutá charakteristika tohto procesu pôsobí možno jednoducho, no v realite ide o mnohé úkony, ktoré si pýtajú trpezlivosť, čas a snahu orientovať sa aj na najmenšie detaily. V súčasnosti SEO zahŕňa pomerne veľa šikovných a premyslených praktík a orientuje sa na niekoľko funkčných bodov, pričom nemalú pozornosť si aj naďalej pýtajú spätné odkazy http://www.seolight.sk/.

postavička seo

Niekto si možno povie, že nejde o nič nové. To ale neznamená, že by táto súčasť strácala svoj význam. Práve naopak, je stále aktuálna z nejakého dôvodu a linkbuilding sa radí azda k najpodstatnejším úkonom z hľadiska optimalizácie off-page (vonkajších) faktorov stránky.

  • Linkbuilding môžeme najlepšie preložiť ako budovanie spätných odkazov s externými zdrojmi, teda s „cudzími“ vonkajšími webmi.

link buildin

Umiestnenie takýchto odkazov, respektíve „linkov“ má svoje opodstatnené výhody. Nielenže sa týmto spôsobom šíri zmienka obsahu, ktorý je relevantný s vašim webom a po kliknutí na link sa užívateľ dostane na konkrétnu časť vašej webovej stránky, ale tieto linky sú takisto faktorom PageRanku.

  • PageRank je nástroj alebo systém, podľa ktorého Google zoraďuje odkazy do určitého poradia, pričom do popredia sa samozrejme dostáva obsah, ktorý je podľa neho najrelevantnejší a najkvalitnejší k hľadaným výrazom.

Pri takomto hodnotení berie do úvahy práve aj to, aké odkazy smerujú na konkrétny web, respektíve ich množstvo a hlavne kvalitu. Kvalitu linkov z hľadiska relevancie obsahu, ale napríklad aj toho, z akých webov vlastne tieto odkazy smerujú.