Ako ušetriť a nezblázniť sa

Nie každý z nás bol obdarený tými správnymi vlastnosťami, ktoré nám napomáhajú správne zaobchádzať s peniazmi. Nezúfajte, ekonomickému mysleniu sa dá naučiť. Na začiatok je dobré vedieť kde robíte chyby a ako sa k peniazom správať.

pokladnička

  1. Sledujte svoje výdavky

Sledujte aspoň počas jedného mesiaca svoje príjmy a výdavky detailnejšie. Môžete si odkladať účtenky, zaviesť si na nejaký čas účtovnú knihu, presne ako vo firme. Prídete tak ľahšie na to, kam sa kotúľajú vaše peniažky. Niekedy si totiž ani neuvedomíme, čo všetko počas mesiaca kúpime Veľa razy sú to úplné zbytočnosti, možno za pár eur, ale presne tam nastáva tá chyba. Korunka sem, korunka tam a na konci mesiaca nám to robí aj sto eur.

  1. Neplaťte za obal, značku, či akože „bio“ kvalitu

Drahšie = kvalitnejšie v dnešnom svete už vôbec neplatí. Sú tie jablká čo kupujete naozaj bio? V čom sú lepšie? A že tenisky za 70 eur sa vám po roku rozpadli? Aj gramáž v porovnaní s cenou zvykne pôsobiť klamlivo. Veľké balenia sa zväčša oplatia oveľa viac ako tie malé. Dávajte pozor na to, či to čo kupujete naozaj stojí za tú cenu.

  1. Odložte si bokom hneď, ako dostanete výplatu

Ľudia sú zvyknutí minúť tie peniaze, ktoré majú k dispozícií. To je samozrejmé, lenže u mnohých platí pravidlo „čím viac dostanem, tým viac miniem“. Dokážete bez problémov vyžiť aj z menšieho množstva peňazí, ale láka vás to a bez toho aby ste si to vôbec uvedomili začnete kupovať viac vecí, lebo si to môžete dovoliť. Keď dostanete prémie, skúste si najprv dobre premyslieť, na čo ich miniete. Odložte si na to, čo musíte zaplatiť, t.j. telefón, elektrina, benzín a podobne. Z toho čo vám zvýši si odložte ešte 20 – 50 % bokom a skúste sa správať tak, aby ste si vystačili s tým čo máte.

peněženka
 
Možno si týmto spôsobom dokážete ušetriť na novú práčku alebo vytúženú dovolenku. Nie je to také zložité. Skúste sa správať ku rodinnému rozpočtu akoby to bol firemný rozpočet, venujte mu väčšiu pozornosť, premyslite si, čo potrebujete a čo nie. Urobte si aj radosť, ale s mierou. A pokúste sa odkladať mesiac čo mesiac aspoň 10 eur, prípadne si stanovte cieľ, na ktorý si chcete našetriť. S vidinou toho, po čom túžite, pôde šetrenie určite ľahšie.