Postrach skladovaných potravín- zavíjač múčny

Zavíjač múčny je u nás známejší pod názvom moľa potravinová. Dobre známa je taktiež jej príbuzná, moľa šatová, ktorá však napáda zásadne naše skrine so šatstvom a inými textíliami. Tieto dva druhy rozoznáte pomerne ľahko, a to podľa sfarbenia krídiel. Dospelý jedinec, sa podobá na maličkého motýlika. Moľa potravinová je sfarbená do siva a na krídlach môžeme vidieť slabú kresbu. Moľa šatová na krídlach kresbu nemá, je omnoho svetlejšia a jej farba je výrazne strieborná. Dôležité je i to, že jedince, ktoré konzumujú potraviny sa nenasťahujú do šatníka a platí to aj naopak.

prášek

Moľa potravinová sa vyskytuje najčastejšie v múke, nájdeme ju však aj v ryži, ovsených vločkách, strukovinách, sušenom ovocí, či hubách. Možno si hovoríte, že vy máte doma čisto, takže sa vám tieto škodce nemôžu začať množiť. Čistota a poriadok, však o tom vôbec nerozhodujú. S moľami väčšinou bojujú veľkosklady, alebo baliarne s vyššie spomínanými potravinami. Dospelé jedince do nich nakladú vajíčka už tam a vy si ich donesiete domov spolu s nákupom. Druhou, avšak menej častou možnosťou je, že vám do bytu vletia cez okno.

musli

Ako s nimi zatočiť

  • V prvom rade sa zbavte všetkých potravín, v ktorých sa mole objavili. Prezrite všetky otvorené vrecúška a nesnažte sa ich nijako preosievať, alebo inak čistiť. Vyliahnuté húsenice a dospelé jedince možno odstránite, vajíčka sú však voľným okom takmer nepozorovateľné, takže o pár týždňov, môžete celý proces opakovať.
  • Skrinky a poličky poriadne povysávajte a vyutierajte. Najlepšie je, ak použijete vodu s octom.
  • V policiach s potravinami, by ste mali mať vždy uložené lapače a odpudzovače tohto hmyzu. Zakúpite ich v bežných obchodoch. Buďte však opatrní a nikdy nekupujte prostriedky určené na mole šatové. Tie sú totiž väčšinou založené na báze silných chemických látok. Uložené pri oblečení nám nemajú ako ublížiť, ale v blízkosti potravín áno.
  • Podobne ako v šatníku, aj v kuchyni pomôže sušená levanduľa.
  • Ako prírodný odpudzovať bude fungovať aj kôra z citrusov.
  • Do bavlneného vrecúška môžete vložiť niekoľko kúskov bobkového listu a nahrubo rozdrveného čierneho korenia. Uložte ho do skrine, alebo priamo do nádob s potravinami.
  • Ako prevencia poslúžia dobre uskladnené potraviny. Ideálne v uzatvárateľných nádobách.