Škótska whisky s novými clami drahšia

USA vyhrážali, že uložia clá na dovozy v Európskej únii v hodnote do 4 mld. USD (3,2 mld. GBP), hoci nie je známe, kedy sa zavedú tarify.
 
Ovplyvnené sú aj whisky z Írska, syry vrátane parmezánu a Goudy, cestoviny a olivy.
 
Obchodný zástupca USA uviedol, že je "v reakcii na škody spôsobené dotáciami lietadiel EÚ".pohoda.jpg
 
V apríli USA oznámili navrhované tarify na tovar vo výške 11 miliárd USD.
 
Tieto kroky sú súčasťou 15-ročného sporu Svetovej obchodnej organizácie medzi USA a EÚ o dotáciách poskytnutých výrobcom lietadiel Airbus, z Európy a Boeingu v USA.
 
Spojené štáty sú najväčším svetovým exportným trhom pre škótsku whisky v hodnote – 1,04 miliardy libier v roku 2018. Podľa objemu je to druhá najväčšia, s 137 miliónmi 70cl fliaš vyvážaných v minulom roku.
 
Hovorca Scotch Whisky Association povedal: "Vývoz škótskej whisky do USA bol nulový tarif na 20 rokov, takže je sklamaním, že škótska whisky bola vtiahnutá do tohto sporu."
 
"Škótska whisky priemysel je neustále proti uloženiu taríf, ktoré poškodzujú ekonomiky na oboch stranách Atlantiku, ktoré závisia od obchodu pre ich pokračujúcu prosperitu."
 
„Medzi americkými whisky a škótskymi whisky existuje úzky vzťah, v neposlednom rade vďaka použitiu bourbonových sudov na dozrievanie, ktoré každoročne generujú okolo 70 miliónov libier pre americkú ekonomiku.
 
"Aj naďalej naliehame na britskú vládu, EÚ a vládu USA, aby túto situáciu vyriešili."
 
Škótska whisky tvorí 12% celkového trhu s whisky v Spojených štátoch, pričom americká whisky predstavuje 48%.
 
Negatívny vplyv
Rada pre destilované liehoviny v Spojených štátoch varovala, že tento krok môže poškodiť pracovné miesta aj spotrebiteľov v krajine.
 
"Sme dôrazne proti zaradeniu destilovaných produktov do navrhovaného odvetného zoznamu," povedala hovorkyňa Lisa Hawkinsová.alkohol.jpg
 
„Americké spoločnosti – od poľnohospodárov až po dodávateľov až po maloobchodníkov – sú už negatívne ovplyvnené uložením odvetných taríf kľúčovými obchodnými partnermi na určité destiláty z USA.
 
"Tieto dodatočné tarify spôsobia ďalšiu ujmu," povedala.