Ako ušetriť stovky eur v domácnosti?

  1. Záchod

Práve vaše WC predstavuje miesto vo vašom dome, či byte, kde dochádza k najväčšej spotrebe vody. Staré záchodové systémy spotrebujú aj dvanásť litrov vody na jedno spláchnutie. Vhodným riešením je výmena splachovača za novší, s dvojitým splachovaním. Malé spláchnutie spotrebuje iba tri litre vody! Priemernej dvojčlennej rodine takáto zmena dokáže ušetriť až dvadsať percent nákladov na vodu.

sprcha

  1. Sprcha

Počas sprchovania je spotreba vody približne dvadsať litrov za minútu. Rovnako efektívne sa však môžete vysprchovať aj s nižším tlakom vody. To vám pomôžu zabezpečiť šetrné sprchové hlavice, ktoré majú upravené sprchovacie otvory a ventil, ktorý dokáže vodu zmiešať so vzduchom. Spotreba vody pri sprchovaní sa vďaka takémuto nadstavcu môže znížiť až o päťdesiat percent, a to znamená nemalé šetrenie peňazí.

  1. Hygiena

Asi najužitočnejšími pomocníkmi v domácnosti budú pákové vodovodné batérie. Prietok vody môžete pohodlne korigovať a to iba za pomoci jednej ruky. Ešte lepšou možnosťou sú batérie s termostatom. Tie majú za úlohu zmiešavať studenú a teplú vodu. Vy si teda iba nastavíte vašu požadovanú teplotu a batéria ju priamo pripraví.

  1. Umývanie riadu

Umývačka riadu už dávno nie je iba luxusným doplnkom do kuchyne, po ktorom túžia moderné rodiny. Správny výber umývačky vám dokáže ušetriť nielen vodu a energiu, ale hlavne váš drahocenný čas. Priemerná umývačka riadu použije približne dvanásť litrov vody na jeden umývací cyklus, pričom dokáže umyť skoro stoštyridsať kusov riadu! Pokiaľ už tieto fakty poznáte, poradíme vám ešte jednou maličkosťou – pred umývaním riad neoplachujte, iba odstráňte zvyšky jedla.

koupelny

  1. Pranie

Jedenásť percent minutej vody v domácnosti spotrebujeme práve na pranie. Pri výber nového spotrebiča sa riaďte týmito faktormi – spotreba energie, spotreba vody a hmotnosť bielizne, ktorú do nej môžete vložiť. V neposlednom rade je dôležitým faktorom dĺžka pracieho cyklu. Pri praní v práčke sa všetka energia využíva najmä na ohrev vody, preto sa snažte čo najčastejšie používať programy s čo najnižšou teplotou prania.